Last update:

12.07.2024 21:48

NATIONAL TEAMS

  •  Seniors
  
  Juniors
  
•  Youth

    Cadets

  CHAMPIONSHIPS

    Seniors 2021

  •  Poland Cup 2021

   Juniors U-23 2021

    Juniors 2021
  
  Youth 2021

    Cadets U-13 2021

    Seniors 2020

  •  Poland Cup 2020

    Seniors 1st Division 2020

  •  Juniors U-23 - 2020

  •  Juniors 2020

    Cadets U-13 2020
  
  Youth 2020

    Seniors 2019

  •  Poland Cup 2019

    Seniors 1st Division 2019

  •  Juniors U-23 - 2019

  •  Juniors 2019

    Cadets U-13 2019
  
  Youth 2019

  •  TOURNAMENT RULES

  •  POLISH CHAMPIONS

   •  POLAND CUP

CALENDAR

  •  Seniors
  
  Juniors
  
•  Youth

  •  Cadets

REFEREES

    National Referees
  
  Referees LEN & FINA

    Activity 2023/2024

    Activity 2022/2023

    Activity 2021/2022

    Activity 2020/2021

    Activity 2019/2020

    Activity 2018/2019

    Activity 2017/2018

    Activity 2016/2017

    Activity 2015/2016

    Activity 2014/2015

   Activity 2013/2014

  •  FINA WP RULES 2019-21

EUROPEAN CUPS

  •  Champs.League 2020/21

  •  Champs.League 2019/20

  •  Euro Cup 2019/20

  •  Champs.League 2018/19
  •  Euro Cup 2018/19

  •  Champs.League 2017/18
  •  Euro Cup 2017/18

  •  Champs.League 2016/17
  •  Euro Cup 2016/17

  •  Champs.League 2015/16
  •  Euro Cup 2015/16

  • HISTORY EUROPEAN CUPS

 INTERNATIONAL

TOURNAMENTS

   Junior Ostrowiec U15 2019

  •  Baltic Trophy Jun. 2019

  •  Jun.U-17 Becej 2019

  •  Jun.Ostrowiec 2018

  •  Junior Ostrowiec 2018

    Baltic Trophy 2018 - JUN

    Slovianka Cup 2018

    Slovianka Cup 2017

    President Cup 2017

    EU Nations Szczecin 2017

   EU Nations Malta

   EU Nations Jun.Vienna

    Slovianka Cup 2016

    Baltic Amadeus Trophy

   Ostrowiec Cup 2016

   Carpathians Cup 2015

  •  Baltic States 2015

  •  Ostrowiec Cup 2015

    Slovianka Cup 2015

 

MAIN EVENTS

 2016-19

  •  World Championships 2019

    World Jun.Champs.U-20 2019

    Uniwersiade 2019

    World Youth(W)Champs.19

  •  E.Junior U-17- Final

  •  E.Junior U-17- Qualification

  •  E.Junior U-15 - Final

  •  E.Junior U-15 - Qualifcation

    E.Jun.Women 2019-Final

    E.Youth Jun.Women 19-Final

    FINA World League 2019

   World Youth Champs. 2018

   European Champs. 2018

    World Youth(W)Champs.18

  •  E.Jun.Champs. 2018-Final

    E.Jun.Champs. 2018-Qualif.

    FINA World League 2018

    E.Jun.Women Champs.2018

    World Championships 2017

    World Jun.Champs. 2017

    FINA World League 2017

   Universiade 2017

    E.Jun.Champs. 2017-Final

    E.Jun.Champs. 2017-Qualif.

    Development 2017

    OLYMPIC GAMES 2016

    E.Champs. 2016-Fina³

  •  E.Champs. 2016-Qualifiation

    World Jun.Champs. 2016

    E.Jun.Ch 2016-FINALE

    E.Jun.Ch 2016-Qualification

 

 
 

 

stat4u

 

 

 

 

 

 

 

AUTONOMICZNY KOMITET PI£KI WODNEJ

01- 678 WARSAW  Czastkowska Str.18, tel: (22) 8353589, fax: (22) 8353983

      e-mail: polswim@polswim.pl, PKO S.A. II O/Warszawa 90 1020 1026 0000 1502 0015 2132

PILKA WODNA = WATER POLO = WASSERBALL = VIZILABDA = PALLANUOTO = VATTENPOLO = SUTOPU = POLO AQUATICO = 马球空气 = VODNI POLO = VEEPALL = TUBIG POLO = POLO AIR = POLO MAJI = BONG NUÓC = UISCE POLO = POLO PE APA = כדור מים = VANDENSVYDIS = VESIPALLO

|CLUBS | TWPC| TOURNAMENTS | SPLASH-BALL | PHOTOS | HALL OF FAME | ARCHIVE | LINKS |  POL.SW.FED.|

 

     1. Polish Youth Championships 2023/24: - winner UKS "Syrena" Palac Mlodziezy Warsaw
     2. Polish Junior Championships (U-19) 2023/24: winner UKS"Syrena" Palac Mlodziezy Warsaw & YOUTUBE
     3. LEN Champions League 2023/24: winner FTC Telekom Budepest
     4. Polish Cadets Championships (U-13) 2023/24 - winner "Arkonia" Waterpolo Szczecin
     5. Polish Senior Championships 2023/24: winner Nekera AZS University Warsaw Waterplo & YOUTUBE
     6. Polish Juniors Championships (U-17) 2023/24: winner UKS "Neptun" University Lodz
     7. Euro Cup 2023/24: winner Jug Adriatic Osiguranje Dubrovnik
     8. Challenger Cup 2023/24: winner: Galatasaray SK Istanbul
     9. Polish Juniors Championships (U-23) 2024: winner: Nekera AZS Univesity Warsaw Waterpolo
    10. LEN Super Cup 2023: winner Pro Recco (ITA)
    11. University Games 2023 Chengdu (CHN): winner Italy
    12. Aquatics World (FINA) Men's Water Polo World Cup 2023: winner Spain (M) & USA (W)
    13. Polish Youth Championships 2022/23: winner UKS "Syrena" Palac Mlodziezy Warsaw
    14. Polish Cadets Championships (U-13) 2022/23: winner "Arkonia" Waterpolo Szczecin & YOUTUBE
    15. Polish Juniors Championships 2022/23: winner UKS "Syrena" Palac Mlodziezy Warsaw & YOUTUBE

    16. Polish Seniors Championships 2022/23: winner AZS University Warsaw

    17. LEN Champions League 2022/23: winner Pro Recco (ITA)
    18. LEN Euro Cup 2022/23: winner Vasas SC Budapest
    19. Challenger Cup 2023: winner Apollon Smyrnis (GRE)
    20. Polish Juniors (U-23) Championships 2023: winner AZS University Warsaw
    21. International Junior U-17 Tournament - Novaky (SVK): winner Romania and POLAND 2nd place
    22. International Junior U-15 Tournament - Novaky (SVK): winner ROMANIA
    23. Poland Cup 2023: winner LSTW Technical University of Lodz & YOUTUBE
    24. LEN Super Cup 2022: winner Pro Recco (ITA)
    25. Junior Tournament U-14 in Novaky (SVK): winner Poland
    26. FINA World League 2022 - FINALS: winner Italy (Men) & Spain (Women)
    27. Polish Youth Championships 2021/22: winner WTS "Polonia" Bytom
    28. Polish Cadets Championships (U-13) 2021/22: winner UKS "Syrena" Palac Mlodziezy Warsaw
    29. Polish Juniors ChampionshipsChampionships 2021/22: winner KSZO Ostrowiec Sw.
    30. LEN Champions League 2021/22: winner Pro Recco (ITA)

    31. Polish Seniors Championships 2021/22 - winner: LSTW OCMER Politechnika Lodz & YOUTUBE

    32. International Junior Tournament - Novaky (SVK): winner Poland
    33. Polish Juniors (U-23) Championships 2022: winner AZS University Warsaw & YOUTUBE
    34. "Nordic Water Polo League" - Lodz: winner Klub Vodneho Pola Novaky (SVK)
    35. LEN Euro Cup 2021/22: winner CN Astrapool Sabadell (ESP)
    36. Poland Cup 2022: winner LUKOSZ WTS "Polonia" Bytom & YOUTUBE
    37. Junior Tournament U-15 in Novaky (SVK): winner Poland
    38. LEN Super Cup 2021: winner Pro Recco ITA)
    39. FINA Challenger's Cup 2021: winner: Colombia (Men & Women) & RESULTS
    40. FINA World League 2020: winner Montenegro
    41. LEN Champions League 2020/21 "FINAL EIGHT": winner Pro Recco (ITA)
    42. LEN Euro Cup 2020/21: winner Szolnoki Dozsa (HUN)
 

POLISH CHAMPIONS 2024

SENIORS:

Nekera AZS University Warsaw

Waterpolo

 

 

 

 

 

 

 

JUNIORS U-23

Nekera AZS University Warsaw

Waterpolo

 

 

 

 

 

 

 

 JUNIORS U-17

UKS Neptun University Lodz

JUNIORS U-19:

UKS "Syrena"

Palac Mlodziezy Warsaw

YOUTH:

UKS "Syrena"

Palac Mlodziezy

Warsaw

 

 

 

 

 

 

 

CADETS U-13:

"Arkonia" Waterpolo Szczecin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XXXIII OLIMPIC GAMES - PARIS

27.07. - 11.08.2024.

PROGRAM

 

XXIII WORLD MEN'S JUNIOR (U-18) CHAMPIONSHIPS

2-9.07.2024 - Buenos Aires (Argentyna).

RESULTS

Bronze medal: Montenegro - Italy 12:11 (2:2,6:2,3:3,1:4)

Gold medal: Hungary - Serbia 12:10 (6:4,1:2,2:2,3:2)

 

WORLD MEN'S JUNIOR (U-16) CHAMPIONSHIPS

Gzira (Malta): 18-24.06.2024.

RESULTS and YOUTUBE

21st place for POLAND.

 Group A: Serbia, Chiny, Peru, Brazil.

 Group B: Spain, Bulgaria, Czech Republic, Zimbabwe.

 Group C: Hungary, Singapur, POLAND, Germany.

 18.06.: POL-SGP 9:14, 19.06.: POL-HUN 3:18, 20.06.: POL-GER 4:13,

 21.06.: POL-CZE 15:8. 22.06.:POL-ISR 6:13, 23.06.: POL-CHN 12:11,

 24.06.: POL-UKR 12:9.

 Group D: USA, New Zealand, Israel, Netherlands.

 Group E: Italy, Georgia, Mexico, Ukraine.

 Group F: Montenegro, Slovenia, RSA, Egypt.

 Group G: Croatia, Canada, Türkiye, Australia.

 Group H: Greece, Malta, Kazakhstan, Romania.

Bronze medal: Hungary- Montenegro 12:10 (2:2,4:3,3:3,3:2)

 Gold medal: Spain - Italy 18:6 (4:0,4:3,6:1,4:2)

WOMEN: 28.06.-4.07.2024, Manisa (Türkiye)

RESULTS

o medal br¹zowy: Australia - Croatia13:10 (4:5,3:0,4:3,2:2)

o medal z³oty: Spain - Hungary 10:7 (2:0,3:1,3:3,2:3)

 

INTERNATIONAL CADETS U-13 and JUNIOR U-17 TOURNAMENT

"WARSAW CUP"

21-23.06.2024

Winners: Waterpolo Poznan (U-13) i VSE Sopron (HUN) (U-17).

RESULTS

 

INTERNATIONAL SENIOR TOURNAMENT

CITY of LOULE

Loule (POR) 14-16.06.2024

RESULTS & YOUTUBE

 

INTERNATIONAL JUNIOR U-16 TOURNAMENT "SLOVAKIA CUP" 2024

31.05. - 2.06.2024 - Novaky (SVK).

RESULTS

 

WATERPOLO TOUR 2024 - Serie 5th

Novaky (SVK)

10-12.05.2024

ALL RESULTS WATERPOLO TOUR

 

INTERNATIONAL CADETS U-13 and JUNIOR U-17 TOURNAMENT

"JERZY SZWARC MEMORIAL"

Szczecin 6-7.04.2024

Winners: Arkonia Waterpolo Szczecin and Alfa Gorzow Wlkp.

RESULTS

 

EUROPEAN MEN'S JUNIOR (U-19) CHAMPIONSHIPS

QUALIFICATION TOURNAMENTS: 14-17.03.2024.

Full information on the LEN website.

 Group A: Trebinje (BiH): France, Czech Republic, Bosnia/Herzegovina, Great Britain, Finland.

 Group B: Maribor (Slovenia): Türkiye, Slovenia, Georgia, Sweden, Switzerland.

 Group C: Lodz: Malta, POLAND, Slovakia, Bulgaria.

 POLAND - Bulgaria 14:9 (2:0,5:3,5:4,2:2), POLAND - Malta 4:11 (0:3,1:3,2:3,1:2),

POLAND - Slovakia 8:6 (3:0,1:1,4:4,0:1).

 Group D: Bucarest: Niderlandy, Romania, Ukraine, Cyprus, Lithuania.

                LEN Referee: Lukasz Krol (POL).

The first TWO teams of each group qualify for the final tournament, except for Group C.

from which Bulgaria (host of the final tournament) and the highest-ranked team will advance.

RESULTS

FINAL TOURNAMENT: 1-7.09.2024, Burgas (BUL).

 

1st INTERNATIONAL POLAND CUP WOMEN (U-19)

Warsaw

1-3.03.2024

RESULTS

 

WATERPOLO TOUR 2024 - Serie 3rd

Novaky (SVK)

1-3.03.2024

RESUTS

 

21st WORLD AQUATICS CHAMPIONSHIPS

4-16.02.2024: Doha (Qatar).

MÊN:

RESULTS

 Bronze medal: Spain - France 14:10 (4:1,5:3,2:2,3:4)

Gold medal: Italy - Croatia 11:11 (3:2,2:3,2:3,4:3) pen.2:3

WOMEN:

RESULTS

 Bronze medal: Spain - Greece 10:9 (2:1,4:4,1:1,3:3)

Gold medal: USA - Hungary 8:7 (3:2,2:2,0:1,3:2)

 

61st POLAND CUP

PKP CARGO 2024

10-11.02,2024: Gorzow Wlkp.

RESULTS

YOUTUBE

Winner: Alfa Gorzow Wlkp.

TVP Sport broadcast 11.02.

 

Budapest Water Polo Cup: 29.08.-1.09.2024

www.budapestwaterpolocup.com

 

36th EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

MEN: 4-16.01.2024 - Dubrovnik i Zagreb (CRO)

 Bronze medal: Italy - Hungary 12:7 (4:1,4:2,2:1,2:3)

Gold medal: Spain - Croatia 11:10 (3:5,3:2,2:3,3:0)

RESULTS

WOMEN: 5-13.01.2024 - Eindhoven (NED)

LEN Referee: Radoslaw  Koryzna.

 Bronze medal: Greece - Italy 7:6 (3:1,1:0,1:1,2:4)

Gold medal: Spain - Netherlands 7:8 (2:1,1:4,2:1,2:2)

RESULTS

QUALIFICATION TOURNAMENTS: 23-25.06.2023.

 Group A: Amersfoort (Netherlands): Lithuania, Netherlands, POLAND, Portugal.

 NED-POL 29:5, POL-LTU 8:7, POL-POR 12:19.

 Group B: Gzira (Malta): Bulgaria, Malta, Germany, Ukraine.

 LEN Referee: Lukasz Krol.

 Group C: Istanbul (Türkiye): Serbia, Slovakia, Türkiye, Great Britain.

 Group D: Kranj (Slovenia): Finland, Romania, Slovenia, Switzerland.

To the final tournament: 4-16.01.2024 - Dubrovnik i Zagreb promoted

 the group winners and the THREE highest-ranked group teams will advance.

RESULTS

 

EUROPEAN NATIONS WATER POLO CUP 2023

Brno (CZE): 8-10.12.2023

         Czech Republic - POLAND 10:19 (3:4,1:10,3:3,3:2)

         POLAND - Sweden 10:6 (4:2,1:0,1:1,4:3)

         Moldova - POLAND 13:10 (4:2,2:1,4:3,3:4)

         POLAND - Euskal Selekzioa 9:13 (4:5,1:2,2:3,2:3)

         POLAND - USA 12:12 (3:3,4:1,3:4,2:4)

POLAND: 3rd place.

RESUTS

 

XXIV INTERNATIONAL CADETS (U-13) TOURNAMENT

"INDEPENDENCE CUP"

BYTOM: 10-12.11.2023

Winner: Școala Sportivã Specializatã de Polo Kiszyniov (MLD)

RESULTS & YOUTUBE

 

POLAND SUPERCUP 2023

1.10.2023 - Lodz.

ALL RESULT

 

                   RESULTS

Details on the Neptun Lodz club website.

            https://fb.me/e/1ftksY3BO

 

Budapest Water Polo Cup: 29.08.-1.09.2024

https://www.budapestwaterpolocup.com/

 

VII WORLD WOMEN'S JUNIOR (U-20) CHAMPIONSHIPS

8-15.09.2023 - Coimbra (Portugal).

RESULTS

Bronze medal: Niderlandy  - Italy 13:11 (4:2,5:3,2:2,2:4)

Gold medal: Hungary - Spain 13:10 (5:3,3:3,4:2,1:2)

 

EUROPEAN MEN'S JUNIOR (U-17) CHAMPIONSHIPS

QUALIFICATION TOURNAMENTS: 16-19.03.2023.

 Group A: Georgia: Cyprus, Czech Republic, Georgia, Lithuania.

 Group B: Slovenia: Austria, Bulgaria, France, Germany, Slovenia.

 Group C: Romania: Ireland, Moldova, Romania, Switzerland, Ukraine.

 Group D: Malta: Great Britain, Latvia, Malta, POLAND, Slovakia.

POL-MLT 13:15, POL-SVK 8:6, POL-GBR 16:10, POL-LAT 32:6.

 QUALIFICATION: MALTA & POLAND.

GREAT CONGRATULATIONS !!!

The FIRST team of Group A (Georgia) and top TWO teams of Groups B,C,D:

France, Germany, Romania, Ukraine, Malta, POLAND

qualify for the Final Tournament.

RESULTS

FINAL TOURNAMENT: 8-15.08.2023, Manisa (TUR).

LEN Referee: Radosl¹w Koryzna.

                        Group A: Spain, Croatia, Montenegro, Hungary.

                        Group B: Greece, Netherlands, Serbia, Italy.

                        Group C: France, Romania, POLAND, Türkiye.

                        Group D: Georgia, Malta, Germany, Ukraine.

The two best teams of Groups A and B will advance directly to the quarter-finals. The remaining teams from these Groups will play against the best teams

of Groups C and D to qualify for the quarter-finals.

  8.08.: POL-FRA 4:10 (3:2,0:2,1:3,0:3)

   9.08.: POL-TUR  8:17 (1:4,2:6,5:3,0:4)

10.08.: POL-ROM 8:9 (1:3,2:1,2:1,3:4)

                                       11.08.: POL-GEO 10:11 (1:1,1:3,2:4,6:3)

                                       12.08.: POL-UKR 10:13 (1:3,3:4,4:4,2:2)

 Bronze medal: Spain - Hungary 14:6 (2:1,4:2,5:2,3:3)

Gold medal: Greece - Serbia 9:8 (3:1,3:0,1:4,2:3)

FINAL TOURNAMENT WOMEN: 29.07.-5.08.2023, Manisa (TUR).

Bronze medal: Greece - Italy 7:6 (3:2,0:1,2:2,2:1)

Gold medal: Spain - Hungary 8:11 (1:1,2:2,3:6,2:2)

CURRENT RESULTS

 

20th WORLD AQUATICS CHAMPIONSHIPS

16-29.07.2023: Fukuoka (Japan).

RESULTS

MEN'S:

Bronze medal: Serbia - Spain 6:9 (3:3,0:3,0:2,1:1)

Gold medal: Greece - Hungary 10:10 (2:4,2:1,3:2,3:3) pen.3:4

WOMEN'S:

Bronze medal: Italy - Australia 16:14 (5:4,5:6,3:1,3:3)

Gold medal: Netherlands - Spain 12:12 (4:3,2:3,3:1,3:5) pen.5:4

 
EUROPEAN MEN'S JUNIOR (U-15) CHAMPIONSHIPS

8-16.07.2023 - Podgorica (MNE).

 Group A: Montenegro, Spain, Hungary, Italy.

 Group B: Croatia, Greece Serbia, Türkiye.

 Group C: Bulgaria. Lithuania, Malta, Moldova.

 Group D: Bosnia/Herzegovina, France, Ireland, Israel, Netherlands.

 Group E: Georgia, Germany, Switzerland, Ukraine.

 Group F: Czech Republic, POLAND, Romania, Slovenia.

 LEN Referee: Lukasz Krol.

 POL-SLO 19:7 (4:4,5:0,4:2,6:1)

  POL-ROM 7:18 (3:6,1:5,1:4,2:3)

 POL-CZE 19:5 (4:1,5:3,4:1,6:0)

  POL-GEO 11:7 (4:1,2:1,3:1,2:4)

POL-MLT 6:7 (3:1,1:3,1:1,1:2)

 POL-GEO 6:10 (3:1,0:4,3:3,0:2)

for 15th place: POL-MLD 12:6 (2:1,2:1,3:2,5:2)

RESULTS

Bronze medal: Greece - Serbia 9:9 (2:2,2:3,4:1,1:3) pen.5:4

Gold medal: Montenegro - Hungary 8:10 (2:3,2:2,2:2,2:3)

 

 
XXII WORLD MEN'S JUNIOR (U-20) CHAMPIONSHIPS

Bucharest and Otopeni (Romania)

Gronze medal: Greece - USA 6:11 (1:4,1:2,2:1,2:4)

Gold medal: Serbia - Hungary 7:12 (3:3,1:2,0:3,3:4)

RESULTS

 

"WATERPOLO TOUR" 2022/23

RESULTS

 

CONSTITUTION WATERPOLO CUP (U-15)

1-3.05.2023

Swimming Pool "Olimpijczyk"- Gliwice.

Winner: POLAND.

GREAT CONGRATULATIONS !!!

RESULS

 

INTERNATIONAL CADETS (U-13) TOURNAMENT  "JERZY SZWARC MEMORAL"

Szczecin 1-2.04.2023

Winner: Arkonia Waterpolo Szczecin

RESULTS

 

INTERNATIONAL JUNIOR  U-17 & U-15 TOURNAMENT

"SZCZECIN CUP 2022"

9-11.12.2022, Szczecin.

U-15: winner Poland,     U-17: Poland second place.

RESULTS

 

 

XXVII INTERNATONAL

"INDEPENDENTS TOURNAMENT"  CUP OF PRESIDENT CITY BYTOM

CADETS CATEGORY  (U-12)

11-13.11.2022

Winner: SSS-4 Osipov Chisinau (MLD)

RESULTS & YOUTUBE

 

EUROPEAN MEN'S JUNIOR (U-19) CHAMPIONSHIPS

QUALIFICATION TOURNAMENTS: 14-16.04. oraz 21-24.04.2022.

 Group A: Romania: Bulgaria, Germany, Romania.

 Group B: Tbilisi: Georgia, Lithuania, Turkey, Ukraine.

 Group C: SlovakiaCzech Republic, France, Slovakia, Slovenia, Switzerland.

 Group D: Malta: Finland, Great Britain, Malta, Netherlands.

RESULTS

First TWO teams from each group qualifed to Final.

FINAL: 18-25.09.2022, Podgorica (MNE).

RESULTS

Bronze medal: Hungary - Greece 10:7 (2:1,3:4,3:1,2:1)

Gold medal: Serbia - Spain 9:8 (2:1,3:3,2:3,2:1)

 

35th EUROPEAN MEN'S  CHAMPIONSHIPS

Split (CRO): 27.08.-10.09.2022.

 Neutral Referee: Radoslaw KORYZNA.

RESULTS

WOMEN:

Bronze medal: Netherlands - Italy 13:16 (4:5,4:3,4:2,1:6)

Gold medal: Spain - Greece 9:6 (3:0,1:3,1:0,4:3)

MEN:

Bronze medal: Spain - Italy 7:6 (3:1,0:2,3:1,1:2)

Gold medal: Hungary - Croatia 9:10 (3:3,0:1,4:4,2:2)

QUALIFICATION TOURNAMENTS: 17-20.02.2022.

 Group A: Slovenia, Belgium, France, Germany, Switzerland.

 Group B: Tbilisi: Georgia, Belarus, POLAND, Slovakia.

 POL-SVK 6:25, POL-GEO 1:22, POL-BLR 10:17.

 Group C: Malta, Ireland, Lithuania, Romania.

 Group D: Israel, Netherlands, Turkey, Ukraine.

RESULTS

First TWO teams from each group qualifed to Final.

27.08.-10.09.2022 - Split (CRO)

 

LEN European Masters Waterpolo Championships Roma/Ostia (ITA)

August 29 - September 4, 2022.

RESULTS LEN SIDE

 

1st WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS (U-16)

21-27.08.2022: Volos i Larissa (Greece)

MEN'S RESULT

Spain - POLAND 20:4 (4:1,4:1,6:2,6:0)

Brazil - POLAND 8:6 (3:2,1:2,3:0,1:2)

POLAND - Georgia 12:13 (4:3,3:3,1:2,4:5)

POLAND - Switzerland 14:8 (6:1,3:1,1:3,4:3)

POLAND - Latvia 19:2 (6:0,3:1,5:1,5:0)

POLAND - Azerbaijan 16:6 (5:1,1:3,6:0,4:2)

POLAND - RSA 8:6 (2:1,1:2,3:2,2:1)

POLAND - Georgia 10:11 (1:3,5:1,1:3,3:4)

Bronze medal: Serbia - Montenegro 14:13 (3:2,5:5,3:5,3:1)

Gold medal: Hungary - Greece 11:10 (2:2,3:4,5:3,1:1)

WOMEN'S RESULTS

Bronze medal: Spain - Australia 11:5 (1:0,5:2,3:1,2:2)

Gold medal: Hungary - Greece 10:6 (4:1,2:3,2:2,2:0)

 

WORLD MEN'S JUNIOR (U-18) CHAMPIONSHIPS

11-19.08.2022 - Belgrade (Serbia).

RESULTS

Bronze medal: Spain - Netherlands 13:11 (1:2,4:4,4:3,4:2)

Gold medal: Hungary - Serbia 11:11 (4:2,1:2,3:2,3:5) pen.5:4

 

WORLD WOMEN'S JUNIOR (U-18) CHAMPIONSHIPS

1-8.08.2022 - Belgrade (Serbia).

RESULS

Bronze medal: Hungary - Italy 9:5 (3:1,3:1,1:1,2:2)

Gold medal: USA - Greece 0:0 (0:0,0:0,0:0,0:0)

 

European Universities Games 16-21.07.2022 - Lodz

winner: Budapeszt Business School

RESULTS

 

19th FINA WORLD CHAMPIONSHIPS

20.06.-3.07.2022: Hungary.

RESULTS

MEN:

Bronze medal: Greece - Croatia 9:7 (1:0,4:3,3:2,1:2)

Gold medal: Italy - Spain 9:9 (3:3,0:3,3:2,3:1) pen.5:6

WOMEN:

Bronze medal: Italy - Netherlands 5:7 (2:1,2:1,0:2,1:3)

Gold medal: USA - Hungary 9:7 (2:1,2:2,3:1,2:3)

 

EUROPEAN WOMEN'S JUNIOR (U-19) CHAMPIONSHIPS

3-11.07.2022: Netanya (ISR).

RESULTS

Bronze medal: Netherlands - Greece 9:10 (2:1,0:3,2:4,5:2)

Gold medal: Hungary - Spain 8:9 (1:3,1:3,3:0,3:3)

 

INTERNATIONAL MASTERS TOURNAMENT

"JERZY SZWARC MEMORIAL"

Szczecin 14-15.05.2022

RESULTS

 

PLAY FOR UKRAINE - FRIENDLY TOURNAMENT

9.04.22 - WARSAW.

 

EUROPEAN MEN'S JUNIOR (U-17) CHAMPIONSHIPS

QUALIFICATION TOURNAMENTS: 17-20.06. and 24-27.06.2021.

 Group A: Korcula: Croatia, Bulgaria, France, Ukraine.

 Group B: Tbilisi: Georgia, Belarus, Lithuania, Moldova, Slovakia.

 Group C: Maribor: Slovenia, Austria, Russia, Romania, Great Britain.

 Group D: Praha: Czech Republic, Netherlands, POLAND, Switzerland, Turkey.

RESULTS

First TWO teams qualified to Final.

FINAL: 12-19.09.2021, Valletta (MLT).

RESULTS

Bronze medal: Hungary - Spain 8:8 (1:2,2:3,3:2,2:1) rz,k.5:4

Gold medal: Serbia - Greece 10:6 (2:0,2:3,3:1,3:2)

 

VI WORLD WOMEN'S JUNIOR (U-20) CHAMPIONSHIPS

10-16.10.2021: Netanya (ISR)

RESULTS

Bronze medal: Hungary - Italy 12:10 (3:3,4:4,1:1,4:2)

Gold medal: Greece - Spain 5:10 (1:5,0:1,3:3,1:1)

 

XXI WORLD MEN'S JUNIOR (U-20) CHAMPIONSHIPS

28.08.-5.09.2021: Praha (CZE)

RESULTS

Bronze medal: Hungary - Montenegro 8:8 (1:2,2:2,3:1,2:3) rz.k.3:4

Gold medal: Serbia - Italy 10:8 (3:3,1:1,3:2,3:2)

 

EUROPEAN WOMEN'S JUNIOR (U-17) CHAMPIONSHIPS

21-29.08.2021: Sibenik (CRO).

RESULTS

Bronze medal: Hungary - Italy 12:9 (3:1,5:3,3:2,1:3)

Gold medal: Russia - Greece 12:8 (3:1,0:1,5:1,4:5)

 

OLYMPIC GAMES - TOKYO 24.07. - 08.08.2021.

WOMEN:RESULTS

Bronze medal: Hungary - ROC (Russia) 11:9 (2:2,5:3,0:3,4:1)

Gold medal: Spain - USA 5:14 (1:4,3:3,0:5,1:2)

MEN:RESULS

Bronze medal: Hungary - Spain 9:5 (3:3,2:2,1:0,3:0)

Gold medal: Greece - Serbia 10:13 (3:6,4:2,2:2,1:3)

QUALIFICATONS TOURNAMENTS:

WOMEN

Trieste (ITA) - 17-24.01.2021.

Qualified:

Hungary and Netherlands.

RESULTS

MEN

Rotterdam (NED) - 19-21.02.2021.

Qualified:

Montenegro, Greece and Croatia.

RESULTS

EUROPEAN MEN'S JUNIOR (U-15) CHAMPIONSHIPS

FINAL: 4-11.07.2021, Loulé (POR).

Group A: Germany, Montenegro, Portugal, Russia.

Group B: Italy, Malta, Spain, Romania.

Group C: France, Greece, Serbia, Turkey.

Group D: Croatia, Georgia, Hungary, POLAND.

POLAND - Georgia 14:6, POLAND - Croatia 4:20, POLAND - Hungary 3:32.

1/8 finals: POLAND - Italy 3:17.

Semifinal m.9-12: POLAND - Montenegro 9:26.

Final for 11th place: POLAND - Portugal 21:5 (2:1,7:0,7:4,5:0)

Bronze medal: Greece - Croatia 11:7 (3:3,3:2,2:0,3:2)

Gold medal: Hungary - Spain 10:5 (3:3,4:1,2:0,1:1)

RESULTS

QUALIFICATION TOURNAMENTS: 27-30.05.2021.

 Group A: Sibenik: Croatia, Lithuania, Netherlands, Germany.

 Group B: Ostrowiec Sw.: Belarus, Latvia, POLAND, Russia, Ukraine.

 QUALIFICATION: RUSSIA & POLAND.

BIG CONGRATULATIONS !!!

 YOUTUBE

 Group C: Gzira: Malta, Slovenia, France.

 Group D: Praha: Czech Republic, Turkey, Romania, Moldova, Switzeland.

RESULTS

First TWO teams qualified to Final.

EUROPEAN WOMEN'S JUNIOR (U-15) CHAMPIONSHIPS

27.06.-4.07.2021: Szentes (HUN)

RESULTS

Bronze medal: Spain - Greece 9:6 (2:2,3:3,3:1,1:0)

Gold medal: Russia - Hungary 6:7 (2:0,1:2,2:4,1:1)

 

Budapest: 12-26.01.2020.

MEN: RESULTS

Bronze medal: Croatia - Montenegro 9:10 (3:1,4:2,1:4,1:3)

Gold medal: Hungary - Spain 9:9 (1:3,3:0,2:2,3:4) pen.5:4

WOMEN: RESULTS

Bronze medal: Hungary - Netherlands 10:8 (3:5,2:2,4:1,1:0)

Gold medal: Spain - Russia 13:12 (3:4,5:4,2:2,3:2)

 Neutral Referee: Radoslaw KORYZNA.

Qualification Tournaments: 11-13.10.2019.

RESULTS