GALERIA SŁAWY PIŁKI WODNEJ

 

Najlepsze zespoły i zawodnicy piłki wodnej. 

 

 

WĘGRY

Mistrz Olimpijski 1956

Mistrz Olimpijski:

2000, 2004, 2008;

Mistrz Świata - 2003;

Mistrz Europy - 1999.

WĘGRY

Mistrz Olimpijski - 1976.

Zespół uważany za najlepszą drużynę w historii piłki wodnej.

Pierwszy z lewej stoi Tamas FARAGO

ZSRR

Mistrz Olimpijski - 1980

Zespól "Partizan" Belgrad

Zdobywca Pucharów Europy: 1964, 66, 67, 71, 75, 76.

LEN Trophy: 1998.

PZP: 1991

 

CHORWACJA

Mistrz Olimpijski - 2012

Mistrz Świata - 2017

 

SERBIA

Mistrz Olimpijski - 2016

Mistrz Europy - 2016

Mistrz Świata - 2015

JUGOSŁAWIA

Mistrz Olimpijski - 1984

 

Mistrz Olimpijski - 1988

WŁOCHY

Mistrz Olimpijski - 1992

 

HISZPANIA

Mistrz Olimpijski - 1996

Aleksiej AKIMOW, Aleksander KABANOW i Aleksander DOŁGUSZIN

Mistrzowie Olimpijscy:

1972 i 1980

Legendy światowej

i radzieckiej piłki wodnej.

Aleksander KABANOW

 (ZSRR, Rosja)

Mistrz Olimpijski:

1972 i 1980.

Mistrz Świata:

1975 i 1982.

Trener reprezentacji Rosji.

Juan JANE (Hiszpania)

Trener:

Mistrzów Olimpijskich 1996 Mistrzów Świata 1999, 2001

Trener reprezentacji Chin (kobiety) na Olimpiadzie

w Pekinie 2008.

Vice-Mistrz Świata 2011 (kob)

Denes KEMENY (Węgry)

Trener:

Mistrzów Olimpijskich:

2000, 2004, 2008;

Mistrzów Świata - 2003, Zdobywców Pucharu Świata: 1999;

Mistrzów Europy - 1999.

Mirko SANDIĆ (Jugosławia)

zm.2007

Mistrz Olimpijski 1968

Vice-Mistrz Olimpijski 1964

 

Istvan SZIVOS (Węgry)

Mistrz Olimpijski 1976, Mistrz Świata 1973.

Legendarny środkowy napastnik.

 

Igor MILANOWIC

(Jugosławia)

Mladost Zagrzeb,

Mistrz Olimpijski: 1984 i 1988

Mistrz Świata: 1986 i 1991

Liga Mistrzów:1990

Legendarny środkowy napastnik.

 

Ratko RUDIĆ (Jugosławia)

NAJLEPSZY TRENER

W HISTORII PIŁKI WODNEJ

 4-krotny Mistrz Olimpijski:

-1984, 1988 jako trener zespołu

          Jugosławii;

-1992 trener zespołu Włoch;

-2012 trener zespołu

          Chorwacji.

Trener Mistrzów Świata - 2007

                   Chorwacja

I m Liga Światowa - 2012;

Trener Mistrzów Europy - 2010

Uczestnik 9-ciu Igrzysk Olimpijskich

 

Manuel ESTIARTE (Hiszpania)

CN Barcelona

PN Pescara

Mistrz Olimpijski 1996;

Vice-Mistrz Olimp. 1992

Mistrz Świata:1999,2001.

Vice-Mistrz Świata: 1991,1994.

Liga Mistrzów:

- 1982 (CN Barcelona)

- 1988 (PN Pescara)

Uczestnik 6-ciu Igrzysk Olimpijskich

Napastnik

 

 

Tibor BENEDEK (Węgry)

Ujpest Budapeszt

Pro Recco Genua

Mistrz Olimpijski:

2000, 2004, 2008;

Mistrz Świata - 2003;

Vice-Mistrz Świata: 2005, 07. Mistrz Europy: 1997,1999;

Liga Mistrzów:

1994 (Ujpest), 

2003, 2007, 2008, 2010.

(Pro Recco)

Superpuchar 2007, 2010.

Napastnik

Trener Mistrzów Świata 2013

Tamas KASAS (Węgry)

ZDOBYŁ WSZYSTKIE MOŻLIWE

W PIŁCE WODNEJ TYTUŁY:

Mistrz Olimpijski: 2000, 2004, 2008;

Mistrz Świata - 2003;

Mistrz Europy: 1997, 99;

Puchar Świata:1995, 1999;

Mistrz Świata Juniorów - 1995; Mistrz Europy Juniorów - 1994; Mistrz Europy Kadetów - 1993; Puchar Mistrzów:

- 1998 (Posillipo)

- 2007, 2008, 2010, 2012.(Pro Recco)

LEN Trophy: 1997 (Ujpest);

Puchar Zdobywców Pucharów:

- 2003 (Posillipo);

Superpuchar:

2007, 2010 (Pro Recco)

Pomocnik

Gergely KISS (Węgry)

Honved Budapest

Posillipo Neapol

Vasas Budapeszt

Mistrz Olimpijski:

2000, 2004, 2008;

Mistrz Świata - 2003;

Vice-Mistrz Świata:2005, 07. Mistrz Europy:1997, 1999.

Napastnik

 

Aleksander TCHIGIR

(Rosja, Niemcy)

Spandau 04 Berlin

Brąz Ig.Olimp 1992(WNP)

Liga Mistrzów: 1986,1987,1989

Jeden z najlepszych bramkarzy świata.

Aleksandar SAPIĆ (Serbia)

VK Becej Niś

RN Savona,

Szturm 2002 Czechov

Vice-Mistrz Olimp. 2004,

Mistrz Świata 2005;

Vice-Mistrz Świata 2001; Brązowy medalista olimpijski 2000, 2008;

Mistrz Europy - 2003, 06;

Puchar Świata 2005;

Liga Światowa FINA:

2005, 07, 08;

Liga Mistrzów 2000 (Niś)

LEN Trophy 2005 (Savona)

LEN Trophy 2008 (Sturm)

Napastnik, najlepszy strzelec wielu turniejów.

Vladimir VUJASINOVIĆ (Serbia)

Partizan Belgrad,

Pro Recco

Vice-Mistrz Olimpijski 2004, Brązowy medalista olimpijski: 2000, 2008.

Mistrz Świata 2005;

Vice-Mistrz Świata: 2001;

Mistrz Europy: 2003, 2006;

Puchar Mistrzów:

2003, 2007, 2008 (Pro Recco);  Superpuchar - 2007

 I m: Puchar Świata 2005;

Liga Światowa: 2005, 07 i 08.

Obrońca.

Danilo IKODINOVIĆ (Serbia)

Pro Recco

Partizan Belgrad

Sintez Kazań

Vice-Mistrz Olimpijski 2004, Brązowy medalista olimpijski: 2000,

Mistrz Świata 2005;

Vice-Mistrz Świata: 2001;

Mistrz Europy: 2003, 2006;

Puchar Mistrzów:

2003 (Pro Recco);

LEN Trophy 2007 (Sintez)

I m:Puchar Świata 2005;

Liga Światowa 2005 i 2007

Uznawany za czołowego obrońcę świata.

Jesus ROLLAN (Hiszpania)

CN Catalunya

Pro Recco

Zmarły tragicznie 2005

Mistrz Olimpijski 1996,

Vice-Mistrz Olimp. 1992

Mistrz Świata:1999, 2001.

Vice-Mistrz Świata: 1991,1994.

Puchar Mistrzów: 2003

Uważny za najlepszego bramkarza

10-lecia.

 

Dubravko SIMENC

(Jugosławia i Chorwacja)

Mladost Zagrzeb

Mistrz Olimpijski: 1988,

Vice-Mistrz Olimp.:1996

Mistrz Świata: 1986,1991

Liga Mistrzów: 1990

Napastnik.

Igor HINIĆ (Chorwacja)

Primorje Rijeka

Systema Brescia

Mistrz Olimpijski 2012

Vice Mistrz Olimpijski 1996

Mistrz Świata - 2007

LEN Trophy - 2003 i 2006

Uważany za czołowego środkowego napastnika

Revaz TCHOMAKHIDZE (Rosja)

Szturm 2002 Czechov

Brąz. Medalista Olimp.: 2004,

Najlepszy środkowy napastnik Igrzysk Olimpijskich - 2004.

LEN Trophy 2008

Peter BIROS (Węgry)

Honved Budapeszt,

Brendon Eger

Mistrz Olimpijski:

2000, 2004, 2008.

Mistrz Świata - 2003

Vice-Mistrz Świata: 2005, 2007.

Mistrz Europy - 1999

Liga Mistrzów 2004 (Honved)

Napastnik

Norbert MADARAS (Węgry)

BVSC Budapeszt,

Vasas Budapeszt

Pro Recco

Mistrz Olimpijski: 2004, 2008.

Mistrz Świata - 2003, 2013.

Vice-Mistrz Świata: 2005, 2007.

Mistrz Europy - 1999

Liga Mistrzów:

2007, 2008, 2010, 2012.

Superpuchar 2007, 2010.

Napastnik

Zoltan SZECSI (Wegry)

BVSC Budapeszt

Brendon Eger

Mistrz Olimpijski:

2000, 2004, 2008.

Mistrz Świata - 2003

Vice-Mistrz Świata: 2005, 2007.

Mistrz Europy - 1999

Bramkarz

Tamas MOLNAR (Węgry)

Honved Budapeszt,

Szeged Beton.

Mistrz Olimpijski:

2000, 2004, 2008.

Mistrz Świata - 2003

Mistrz Europy - 1999

Vice-Mistrz Świata: 2005, 07.

Liga Mistrzów 2004 (Honved)

Środkowy napastnik

Perica BUKIĆ

(Jugosławia, Chorwacja)

Mladost Zagrzeb

Mistrz Olimpijski:1984 i 1988

Vice-Mistrz Olimpijski:1996

Mistrz Świata: 1986

Liga Mistrzów: 1990

Chorąży olimpijskiej ekipy  Chorwacji 1996

Pomocnik

Aleksandar CIRIĆ

(Jugosławia)

VK Becej Niś

Leonessa Brescia

Vice-Mistrz Olimpijski:2004

Brąz Olimpijski: 2000, 2008

Vice-Mistrz Świata: 2001

Liga Mistrzów: 2000(Niś);

LEN Trophy: 2003, 2006 (Brescia)

Pomocnik

Zespól "Pro Recco" Włochy

Pucharu Mistrzów 1965, 1984, 2003, 2008, 2010 i 2012.

Superpuchar 2007, 2008, 2010.

Sandro SUKNO

(Chorwacja)

JUG Dubrownik, Pro Recco

Mistrz Olimpijski 2012

Vice-Mistrz Olimpijski 2016

Mistrz Świata 2017

Vice-Mistrz Świata 2015

Brąz MŚ: 2009, 2011, 2013.

Mistrz Europy 2010

Mistrz Europy Juniorów 2009

Liga Mistrzów 2012.

Największy talent

waterpolowy ostatnich lat.

Pomocnik

Vanja UDOVICIĆ

(Serbia)

Partizan Belgrad,

Jadran H-Novi, CN Posillipo,

Pro Recco, Mladost Zagrzeb.

Vice-Mistrz Olimpijski 2004

Brąz Olimpijski 2008, 2012.

Mistrz Świata 2009 i najlepszy zawodnik MŚ

Vice-Mistrz Świata 2011

Mistrz Europy 2006, 2012.

Vice-Mistrz Europy 2008

I m Liga Światowa FINA:

2005,2006,2007,2008,2010,2011,2013.

Liga Mistrzów 2008, 2010.

Najlepszy zawodnik roku 2010.

Pomocnik

Slobodan SORO

(Serbia)

 CN Sabadell,

Vojvodina Novi Sad,

Partizan Belgrad

Brąz Olimpijski 2008, 2012.

Mistrz Świata 2009

Vice-Mistrz Świata 2011

Mistrz Europy 2006, 2012.

Vice-Mistrz Europy 2008

I m Liga Światowa FINA: 2006,2007,2008,2010, 2011.

 

Filip FILIPOVIĆ

(Serbia)

Partizan Belgrad,  Pro Recco.

Mistrz Olimpijski 2016

Brąz Olimpijski 2008, 2012.

Mistrz Świata 2009,2015.

Vice-Mistrz Świata 2011

Brąz Mistrzostw Świata 2017

Mistrz Europy:

2006, 2012, 2014. 2016.

Vice-Mistrz Europy 2008

Mistrz Świata Juniorów 2003,2005

Mistrz Europy Kadetów 2003,2005

I m Liga Światowa FINA:

2005, 06,07,08,10,11,13,15,16.

Liga Mistrzów 2010, 2012.

Superpuchar  2010.

Najlepszy zawodnik

świata 2011, 2014, 2015.

i Europy 2009, 2014, 2016.

Prawoskrzydłowy

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                        NA GÓRĘ STRONY                                                         STRONA GŁÓWNA