Last update:

12.07.2018 11:01

NATIONAL TEAMS

  •  Seniors
  
•  Juniors
  
•  Youth

  •  Cadets

  CHAMPIONSHIPS

   Seniors 2017

    Seniors 1st Divis. 2017
  
  Juniors 2017
  
•  Youth 2017

  •  Cadets 2017

  •  Cadets U-13 2017

  •  Poland Cup 2017

  •  Juniors U-21 - 2016

  •  Tournament Rules

  •  POLISH CHAMPIONS

CALENDAR

  •  Seniors
  
•  Juniors
  
•  Youth

  •  Cadets

REFEREES

  •  National Referees
  
•  Referees LEN & FINA

    Activity 2017/2018

    Activity 2016/2017

    Activity 2015/2016

    Activity 2014/2015

   Activity 2013/2014

  •  FINA Rules

EUROPEAN CUPS

  • Champ.League 2016/17

  • Euro Cup 2016/17

  • Champ.League 2015/16

   Euro Cup 2015/16

  • HISTORY EUROPEAN CUPS

 INTERNATIONAL

TOURNAMENTS

  •  Slovianka Cup 2017

  •  President Cup 2017

  •  EU Nations Szczecin 2017

  •  EU Nations Malta

  •  EU Nations Jun.Vienna

  •  Slovianka Cup 2016

  •  Baltic Amadeus Trophy

  •  Ostrowiec Cup 2016

  •  Carpathians Cup 2015

  •  Baltic States 2015

  •  Ostrowiec Cup 2015

  •  Slovianka Cup 2015

 

   

MAIN EVENTS

 2015-17

  •  FINA World League 2017

  •  Universiade 2017

  •  E.Jun.Champs. 2017-Final

  •  E.Jun.Champs. 2017-Qual

  •  Development 2017

  •  Mistrz.Europy 2016-Fina³

  •  E.Champs. 2016-Qual.

  •  World Jun.Champs. 2016

  •  E.Jun.Ch 2016-FINALE

  •  E.Jun.Ch 2016-Qual.

  •  FINA World League 2016

  •  World Champs. 2015

  •  World Jun.Champs.2015

  •  E.Jun.Ch. 2015-FINALE

  •  E.Jun.Ch. 2015-Qual.

  •  Universiade 2015

  •  Development 2015

  •  FINA World League 2015

  •  World Jun.Champs. 2015

 

 

AUTONOMICZNY KOMITET PI£KI WODNEJ

01- 813 WARSAW  Marymoncka Str. 34,  mail box 37, tel: (48/22) 8353589,   fax: (48/22) 8353983

    e-mail: a.nowacka@polswim.pl,  PKO S.A. II O/Warsaw  90 1020 1026 0000 1502 0015 2132

 

|CLUBS | TWPC| TOURNAMENTS | SPLASH-BALL | PHOTOS | HALL OF FAME | ARCHIVE | LINKS |  POL.SW.FED.|

 

WATER POLO REFEREES

 

Nr.

NAME

1.

ADAMSKI Konrad

2.

ANDRZEJEWSKI Robert

3.

BANASZEWSKI Lukasz

4.

BIRECKI Mateusz

5.

BRONCEL Dawid

6.

BRONCEL Marek

7.

BZDZIULA Marcin

8.

CIURAJ Mateusz

9.

CZAPLA Marcin

10.

CZAPCZYNSKI Konrad

11.

CZAPLA Marcin

12.

CZAPLINSKI Lukasz

13.

GALEK Robert
14.

GARBOLEWSKI Krzysztof

15.

GIERALTOWSKI Bartlomiej

16.

GOTTSCHALK Janusz

17.

HEIL Czeslaw

18.

HENKIEL Jakub

19.

IWOLA Maciej

20. KILJAN Krzysztof
21.

KORYZNA Radoslaw

22.

KOSKA Bartosz
23.

KROL Lukasz

24.

LESZEK Wojciech

25.

LISZEWSKI Radoslaw

26.

LOTOCKI Grzegorz

27.

MACHNIEWSKI Michal

28.

MICHALAK Maciej

29.

MISZON Mateusz

30.

MOS Grzegorz

31.

NYLEC Przemys³aw

32.

OLEKSOW Adam

33. PACZKOWSKI Sebastian
34. PAPAZJAN Armen
35. RESIAK Piotr
36.

SEKULA Robert

37.

SEREWIS Lukasz

38.

SITEK Sebastian

39.

SUDCZAK Ryszard

40.

SYPIOLA Bartosz

41.

SZYMANSKI Piotr

42.

ULCHURSKI Pawel

43.

WLOCH Wojciech

44.

WOJTASZEK Przemyslaw

45.

ZABSKI Sebastian