Last update:

12.10.2020 16:21

NATIONAL TEAMS

  •  Seniors
  
•  Juniors
  
•  Youth

  •  Cadets

  CHAMPIONSHIPS

  •  Seniors 2019

  •  Polish Cup 2019

  •  Seniors 1st Division 2019

  •  Juniors U-23 - 2019

  •  Juniors 2019

  •  Cadets U-13 2019
  
  Youth 2019

  •  Cadets U-15 2018

  •  Cadets U-13 2018

  •  Polish Cup 2018

  •  Juniors U-21 - 2016

  •  Tournament Rules

  •  POLISH CHAMPIONS

CALENDAR

  •  Seniors
  
•  Juniors
  
•  Youth

  •  Cadets

REFEREES

  •  National Referees
  
•  Referees LEN & FINA

  •  Activity 2020/2021

  •  Activity 2019/2020

  •  Activity 2018/2019

  •  Activity 2017/2018

  •  Activity 2016/2017

  •  Activity 2015/2016

  •  Activity 2014/2015

  •  Activity 2013/2014

  •  FINA WP RULES 2019-21

EUROPEAN CUPS

  •  Champs.League 2019/20

  •  Euro Cup 2019/20

  •  Champs.League 2018/19
  •  Euro Cup 2018/19

  •  Champs.League 2017/18
  •  Euro Cup 2017/18

  •  Champs.League 2016/17
  •  Euro Cup 2016/17

  •  Champs.League 2015/16
  •  Euro Cup 2015/16

  • HISTORY EUROPEAN CUPS

INTERNATIONAL

TOURNAMENTS

  •  Junior Ostrowiec U15 2019

  •  Baltic Trophy Jun. 2019

  •  Jun.U-17 Becej 2019

  •  Junior Ostrowiec 2018

  •  Baltic Trophy 2018 - JUN

  •  Slovianka Cup 2018

  •  Slovianka Cup 2017

  •  President Cup 2017

  •  EU Nations Szczecin 2017

  •  EU Nations Malta

  •  EU Nations Jun.Vienna

  •  Slovianka Cup 2016

  •  Baltic Amadeus Trophy

  •  Ostrowiec Cup 2016

  •  Carpathians Cup 2015

  •  Baltic States 2015

  •  Ostrowiec Cup 2015

  •  Slovianka Cup 2015

 

   

MAIN EVENTS

 2016-19

  •  Uniwersiade 2019

  •  FINA World League 2019

  •  World Youth Champs. 2018

  •  European Champs. 2018

  •  World Youth(W)Champs.18

  •  E.Jun.Champs. 2018-Final

  •  E.Jun.Champs. 2018-Qual

  •  FINA World League 2018

  •  World Championships 2017

  •  M.Œ.Juniorσw 2017

  •  FINA World League 2017

  •  Universiade 2017

  •  E.Jun.Champs. 2017-Final

  •  E.Jun.Champs. 2017-Qual

  •  Development 2017

  •  E.Champs. 2016-Fina³

  •  E.Champs. 2016-Qual.

  •  World Jun.Champs. 2016

  •  E.Jun.Ch 2016-FINALE

  •  E.Jun.Ch 2016-Qual.

  •  FINA World League 2016

AUTONOMICZNY KOMITET PI£KI WODNEJ

01- 813 WARSAW  Marymoncka Str. 34,  mail box 37, tel: (48/22) 8353589,   fax: (48/22) 8353983

          e-mail: polswim@polswim.pl, PKO S.A. II O/Warsaw 90 1020 1026 0000 1502 0015 2132

 

|CLUBS | TWPC| TOURNAMENTS | SPLASH-BALL | PHOTOS | HALL OF FAME | ARCHIVE | LINKS |  POL.SW.FED.|

 

YOUTH NATIONAL TEAM 2020

 

COACHES:

Aleksandar KRSTONOSIC

Marcin PILINSKI

Robert SERWIN

Mariusz STAWECKI

   

NAME & SURNAME

YEAR

CLUB

CLUB COACH

 Jakub BANASZAK 2004 Arkonia Szczecin Wojciech SIEWRUK
 Adam B₯TKIEWICZ 2004 UKS Palac Mlodziezy Warsaw Jakub SLOWIKOWSKI
 Mikolaj BLACH 2005 WTS Polonia Bytom Krzysztof PACZYNA
 Jakub BLOCH 2006 KS Alfa Gorzow Wlkp. Jacek  OSINSKI
 Maciej BORKOWSKI 2004 Arkonia Szczecin Wojciech SIEWRUK
 Kamil BRZOZOWSKI 2004 WTS Polonia Bytom Krzysztof PACZYNA
 Filip BUDZYN 2005 KSZO Ostrowiec Sw. Mariusz STAWECKI
 Maksymilian CHALAJ 2004 LSTW Lodz Edward KUJAWA
 Dawid CZIBA 2004 WTS Polonia Bytom Krzysztof PACZYNA
 Szymon GRZYB 2005 KS Alfa Gorzow Wlkp. Jacek  OSINSKI
 Konrad GANIUSZKIN 2004 WTS Polonia Bytom Krzysztof PACZYNA
 Kacper GASZEWSKI 2004 UKS Neptun £σdŸ Viktor BERENDYUHA
 Dominik GARBOLEWSKI 2004 LSTW Lodz Edward KUJAWA
 Oskar GOL₯B 2004 Arkonia Szczecin Wojciech SIEWRUK
 Krzysztof GRABOWSKI 2004 UKS Neptun Lodz Viktor BERENDYUHA
 Jan HORODECKI 2005 GKPW Gorzσw Piotr DIAKONΣW
 Daniel IDZIKOWSKI 2004 KSZO Ostrowiec Sw. Mariusz STAWECKI
 Bartlomiej JAGIELSKI 2006 UKS Neptun Lodz Viktor BERENDYUHA
 Jakub JAGIELSKI 2006 UKS Neptun Lodz Viktor BERENDYUHA
 Damian JAGIELLO 2004 LSTW Lodz Edward KUJAWA
 Szymon KONCEWICZ 2005 UKS Palac Mlodziezy Warsaw Ignacy STEPINSKI
 Filip KONOPKA 2004 LSTW Lodz Edward KUJAWA
 Filip KROGUL 2004 WTS Polonia Bytom Krzysztof PACZYNA
 Jan KRZOWSKI 2005 KSZO Ostrowiec Sw. Mariusz STAWECKI
 Piotr KULECKI 2004 UKS Palac Mlodziezy Warsaw Ignacy STEPINSKI
 Szymon LARYSZ 2005 WTS Polonia Bytom Marek BRONCEL
 Wiktor LEPIESZKIEWICZ 2004 KS Alfa Gorzow Wlkp. Jacek  OSINSKI
 Igor OSTROWSKI 2005 KSZO Ostrowiec Œw. Mariusz STAWECKI
 Michal RAKOCZY 2004 Arkonia Szczecin Wojciech SIEWRUK
 Jan SKALINSKI 2005 KSZO Ostrowiec Sw. Mariusz STAWECKI
 Marcel SKRZYSZEWSKI 2005 WTS Polonia Bytom Krzysztof PACZYNA
 Pawe³ SOJKA 2004 WTS Polonia Bytom Krzysztof PACZYNA
 Wiktor STANISZEWSKI 2006 KSZO Ostrowiec Sw. Mariusz STAWECKI
 Marcel SYLWESTROWICZ 2004 LSTW Lodz Edward KUJAWA
 Mateusz SZMAJDA 2004 UKS Neptun Lodz Viktor BERENDYUHA
 Bartosz SZOPA 2004 WTS Polonia Bytom Krzysztof PACZYNA
 Jakub SZTOBRYN 2005 UKS Palac Mlodziezy Warsaw Ignacy STEPINSKI
 Jakub SZWAGIERCZAK 2004 KSZO Ostrowiec Sw. Mariusz STAWECKI
 Michal WAILER 2005 UKS Palac Mlodziezy Warsaw Ignacy STEPINSKI
 Jakub WIERZCHON 2005 UKS Neptun Lodz Viktor BERENDYUHA
 Dariusz WOZNIAK 2004 KSZO Ostrowiec Sw. Mariusz STAWECKI
 Mateusz ZWIERZAK 2004 LSTW Lodz Edward KUJAWA