Last update:

12.10.2020 16:25

NATIONAL TEAMS

  •  Seniors
  
  Juniors
  
•  Youth

    Cadets

  CHAMPIONSHIPS

    Seniors 2019

  •  Polish Cup 2019

    Seniors 1st Division 2019

  •  Juniors U-23 - 2019

  •  Juniors 2019

    Cadets U-13 2019
  
  Youth 2019

    Cadets U-15 2018

    Cadets U-13 2018

  •  Polish Cup 2018

  •  Juniors U-21 - 2016

  •  Tournament Rules

  •  POLISH CHAMPIONS

CALENDAR

  •  Seniors
  
  Juniors
  
•  Youth

  •  Cadets

REFEREES

    National Referees
  
  Referees LEN & FINA

    Activity 2020/2021

    Activity 2019/2020

    Activity 2018/2019

    Activity 2017/2018

    Activity 2016/2017

    Activity 2015/2016

    Activity 2014/2015

   Activity 2013/2014

  •  FINA WP RULES 2019-21

EUROPEAN CUPS

  •  Champs.League 2019/20

  •  Euro Cup 2019/20

  •  Champs.League 2018/19
  •  Euro Cup 2018/19

  •  Champs.League 2017/18
  •  Euro Cup 2017/18

  •  Champs.League 2016/17
  •  Euro Cup 2016/17

  •  Champs.League 2015/16
  •  Euro Cup 2015/16

  • HISTORY EUROPEAN CUPS

INTERNATIONAL

TOURNAMENTS

   Junior Ostrowiec U15 2019

  •  Baltic Trophy Jun. 2019

  •  Jun.U-17 Becej 2019

  •  Junior Ostrowiec 2018

    Baltic Trophy 2018 - JUN

    Slovianka Cup 2018

    Slovianka Cup 2017

    President Cup 2017

    EU Nations Szczecin 2017

   EU Nations Malta

   EU Nations Jun.Vienna

    Slovianka Cup 2016

    Baltic Amadeus Trophy

   Ostrowiec Cup 2016

   Carpathians Cup 2015

  •  Baltic States 2015

  •  Ostrowiec Cup 2015

    Slovianka Cup 2015

 

   

MAIN EVENTS

 2016-19

  •  Uniwersiade 2019

    FINA World League 2019

   World Youth Champs. 2018

   European Champs. 2018

    World Youth(W)Champs.18

  •  E.Jun.Champs. 2018-Final

    E.Jun.Champs. 2018-Qual

    FINA World League 2018

    World Championships 2017

    M.Ś.Juniorów 2017

    FINA World League 2017

   Universiade 2017

    E.Jun.Champs. 2017-Final

    E.Jun.Champs. 2017-Qual

    Development 2017

    E.Champs. 2016-Finał

  •  E.Champs. 2016-Qual.

    World Jun.Champs. 2016

    E.Jun.Ch 2016-FINALE

    E.Jun.Ch 2016-Qual.

    FINA World League 2016

 

 

AUTONOMICZNY KOMITET PIŁKI WODNEJ

01- 813 WARSAW  Marymoncka Str. 34,  mail box 37, tel: (48/22) 8353589,   fax: (48/22) 8353983

   e-mail: polswim@polswim.pl, PKO S.A. II O/Warszawa 90 1020 1026 0000 1502 0015 2132

|CLUBS | TWPC| TOURNAMENTS | SPLASH-BALL | PHOTOS | HALL OF FAME | ARCHIVE | LINKS |  POL.SW.FED.|

 

CADETS NATIONAL TEAM 2019

  

COACHES:

Aleksandar KRSTONOSIC

Jacek OSINSKI

Marcin PILINSKI

Mariusz STAWECKI

  

NAME & SURNAME

YEAR

CLUB

CLUB COACH

 Jakub BANASZAK 2004 Arkonia Szczecin Wojciech SIEWRUK
 Maciej BORKOWSKI 2004 Arkonia Szczecin Wojciech SIEWRUK
 Filip BUDZYN 2005 KSZO Ostrowiec Mariusz STAWECKI
 Dawid CZIBA 2004 WTS Polonia Bytom Marek BRONCEL
 Igor DUDA 2004 GKPW Gorzow Piotr DIAKONOW
 Konrad GANIUSZKIN 2004 WTS Polonia Bytom Marek BRONCEL
 Kacper GASZEWSKI 2004 UKS Neptun Lodz Viktor BERENDYUHA
 Dominik GARBOLEWSKI 2004 LSTW Lodz Marcin BAR
 Oskar GOLĄB 2004 Arkonia Szczecin Wojciech SIEWRUK
 Krzysztof GRABOWSKI 2004 UKS Neptun Lodz Viktor BERENDYUHA
 Maksymilian CHALAJ 2004 LSTW Lodz Marcin BAR
 Jan HORODECKI 2005 GKPW Gorzow Piotr DIAKONOW
 Daniel IDZIKOWSKI 2004 KSZO Ostrowiec Mariusz STAWECKI
 Damian JAGIELLO 2004 LSTW Lodz Marcin BAR
 Michal JASTRZEBSKI 2005 AZS AWF Poznań Anna KALMUCZAK
 Mateusz JURCZAK 2005 UKS Palac Młodziezy Warsaw Ignacy STĘPINSKI
 Tomasz JURCZAK 2005 UKS Palac Młodziezy Warsaw Ignacy STĘPINSKI
 Filip KONOPKA 2004 LSTW Lodz Marcin BAR
 Paweł KOSTUR 2004 UKS Neptun Lodz Viktor BERENDYUHA
 Filip KROGUL 2004 WTS Polonia Bytom Marek BRONCEL
 Piotr KULECKI 2004 UKS Palac Młodziezy Warsaw Ignacy STĘPINSKI
 Wiktor LEPIESZKIEWICZ 2004 KS Alfa Gorzow Sebastian ZABSKI
 Michał MASLOWSKI 2004 GKPW Gorzow Piotr DIAKONOW
 Filip MILLER 2004 LSTW Lodz Marcin BAR
 Igor OSTROWSKI 2005 KSZO Ostrowiec Mariusz STAWECKI
 Przemyslaw PALUCH 2004 GKPW Gorzow Piotr DIAKONOW
 Michal RAKOCZY 2004 Arkonia Szczecin Wojciech SIEWRUK
 Jan SKALINSKI 2005 KSZO Ostrowiec Mariusz STAWECKI
 Marcel SKRZYSZEWSKI 2005 WTS Polonia Bytom Marek BRONCEL
 PawełlSOJKA 2004 WTS Polonia Bytom Marek BRONCEL
 Wiktor STANISZEWSKI 2006 KSZO Ostrowiec Mariusz STAWECKI
 Levente STĘPINSKI 2005 UKS Palac Młodziezy Warsaw Ignacy STĘPINSKI
 Mateusz SZMAJDA 2004 UKS Neptun Lodz Viktor BERENDYUHA
 Bartosz SZOPA 2004 WTS Polonia Bytom Marek BRONCEL
 Jakub SZTOBRYN 2005 UKS Palac Młodziezy Warsaw Ignacy STĘPINSKI
 Michał WAILER 2005 UKS Palac Młodziezy Warsaw Ignacy STĘPINSKI
 Dariusz WOZNIAK 2004 KSZO Ostrowiec Mariusz STAWECKI
 Jakub ZIEMNIEWSKI 2004 AZS AWF Poznan Anna KALMUCZAK